Pelenkakiütés

2022.11.12

A pelenkakiütés is gyakori kísérője lehet a csecsemőkornak. Korán, akár már pár hetes korban is kialakulhat, de hozzákapcsolódhat a hozzátáplálás időszakához, vagy akár egy antibiotikumos kezelés utáni időszakhoz is.

Tudod-e? Kitekintő: Az anyatejjel táplált babáknál ritkábban fordul elő a pelenkakiütés. Feltehetően ennek hátterében, az anyatejben található, élő 'anyagok', az anyatejes széklet ph-ja áll.

Mit érdemes tudnod róla? Hol jelentkezik leggyakrabban? Milyen? Mi tévő legyél, ha észleled?

A pelenkakiütés, ahogy arról a neve is árulkodik, a pelenkával fedett bőrrészen tapasztalható. Jellemzően a baba popsiján, a combok belső oldalán, lányoknál a nagyajkakon, a szeméremdombon, fiúknál a herezacskón, vagy annak környékén.

A pirosságot és a kiütéseket elsőként az okozza, hogy a pelenka alatt, a széklettel és a vizelettel egy nedvesebb környezet jön létre, mely az érzékeny bababőrt irritálhatja. Az irritáció hatására megváltozik a bőr védő funkciója, csökken az ellenállóképessége, és ilyen helyzetben, a széklettel és vizelettel ürülő anyagok, a széklet, vizelet ph-ja kipirosíthatja a baba bőrt.

A bőr ilyenkor tehát legtöbbször piros és sokszor apró pöttyök láthatóak rajta.

Az egyszerű pelenkakiütés általában pár nap alatt jelentősen javul vagy el is múlik. Ebben az esetben nem feltétlenül szükséges orvosi vizsgálatot kérni. Persze, újdonsült szülő révén, lehet, hogy erre is szükség lesz.

Hogyan segítsd a gyógyulást?

Amint észleled, hogy a babád popsija és a pelenkával egyéb helyeken is fedett, fentebb írt részek kezdenek pirossá válni, 'pötyisedni', ügyelj arra, hogy gyakran cseréld a pelust a gyermekeden! Lehetőleg minél kevesebb időt töltsön a székletes és vizeletes pelenkában.

A pelenkacserék alkalmával, óvatosan érdemes eljárni. A piros bőrt nem tanácsos dörzsölgetni, erősen törölni. Érdemes ügyelni arra is, hogy, ha nedves törlőkendőt használtok, akkor az, ne legyen alkohollal, tartósítószerrel, illatanyaggal átitatott, mert ezek ilyenkor, tovább irritálhatják és csíphetik is a pici bőrét.

Szerintem és mások szerint is, ilyenkor a legjobb a sima, langyos vizes lemosás, majd puha törölközővel, / textíliával / vattakoronggal a víz felitatása a baba bőréről. Én, pelenkakiütéstől függetlenül is ezt a módszert alkalmaztam a kisfiamnál.

Ha pelenkakiütése van a picinek, akkor célszerű naponta fürdetni őt. Ezt csupán azért emelem ki külön, mert a "Hogyan fürdessünk egy újszülött babát cikkemben", azt írtam, hogy az első hetekben, hónapokban nem törvényszerű a napi fürdés, fürdetés. Ezt a cikkek, ide kattintva olvashatod. Ez a javaslat, nem érvényes pelenkakiütés esetén; ( amely ugye, akár már az első hetekben is jelentkezhet.)

A fürdetés alatt sem ajánlott használni, a különböző mesterséges anyagokat is tartalmazó "babafürdető" termékeket, törekedjünk inkább a "natúr", természetes összetevőket tartalmazó szerek alkalmazására.

Fürdetés után, alaposan 'töröld' szárazra a baba bőrét, és kend be popsikrémmel. Jelen helyzetben (is), a sűrűbb, paszta állagú krémek adnak nagyobb védelmet a bőr számára. Lehetőleg olyat érdemes választani, ami táplálja, regenerálja, védi a bababőrt és külön jótékony hatású, ha van gyulladáscsökkentő hatása is.

Ha van rá mód, a gyógyulási folyamatot az is segíti, ha pelenka nélkül van a pici. Akár többször rövidebb ideig, akár ritkábban, de hosszabb ideig.

Összefoglalva tehát, az "egyszerűbb" pelenkakiütést 'kezelhetjük házilag', illetve így a kialakulását is megelőzhetjük:

  • a gyakori pelenkacserével
  • a pelenka nélkül töltött időkkel / levegőztetéssel
  • pelenkázások során, a sima langyos vizes tisztítással
  • napi fürdetéssel (pelenkakiütéskor)
  • rendszeres, popsikrém használatával.

Ha a pelenkakiütés nem akar javulni vagy még 3-4 nap után is fennáll, akkor érdemes megmutatni a gyermekorvosotoknak.

A pelenkakiütés ugyanis felül tud fertőződni. Leggyakrabban, a széklettel normálisan is ürülő Candida Albicans gombával, (hiszen az, ilyenkor, a sérülékeny, védtelenebb, gyulladásban lévő bőrfelületen könnyebben telepszik meg, szaporodik el és fokozza a gyulladást); vagy baktériummal.

Mindkét esetben, a diagnózis felállítása és a további kezelés elrendelése gyermekorvosi kompetencia!

Gombás felülfertőződés esetén, jellegzetesen, térképszerűen rajzolódhat ki a gyulladás, mely ilyenkor már a combhajlatokra is ráterjed. Az egyik legismertebb, köztudatban is jelen lévő szer, a Canesten krém, használható a kezelésére valószínűleg, de a döntést az orvosotok hozza majd meg!

Gyakran javasolnak még szteroidos krém használatát is a pelenkakiütés kezelésére. Egy bőrgyógyászati továbbképzés alkalmával, súlyosabb pelenkakiütés esetén - melynek megítélése ugyancsak orvosi hatáskör - pl. a Laticort nevű készítmény használatát javasolta, Dr. Lázár Szilvia /főorvosnő, bőrgyógyász, c.egyetemi docens./

Ha tehát, számodra is aggasztó, javulni, múlni nem akaró pelenkakiütést tapasztalsz, javaslom,hogy mindenképp lássa gyermekorvos a babátokat! Ő fogja meghatározni, a szükséges krém(ek), gyógyszerek használatát.

Amit segítségképp még mondani tudok ezekkel kapcsolatban:

  • A gombaellenes krémet, általában naponta többször is rá lehet kenni a kezelendő bőrfelületre, ezzel ellentétben a szteroidot tartalmazó krémet nem! Ennek alkalmazása legtöbbször naponta 1X ajánlott.
  • Krémezés a gyakorlatban: a krémezést ugye, a pelenkázás végén végezzük. A használandó krémek közül, a gyógyhatással is rendelkező krémet javasolt először rákenni a baba bőrére, ezután érdemes néhány percet várni, hogy az némileg beszívódjon és erre javasolt rákenni a sima popsikrémet.

A krémeket, az orvosi utasítás szerinti gyakorisággal és az általa meghatározott ideig használjátok!

Mielőbbi gyógyulást kívánok!

© 2023 
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el