A bababőr ápolása

2022.11.11

Babakorban a bőr vékonyabb és érzékenyebb, mint a későbbiekben. Ápolására ezért fordítunk nagyobb gondot ilyenkor.  

Tudod-e? Kitekintő:

A babák bőrét, a méhen belül ún. magzatmáz borítja. Ez egy fehéres színű, zsíros, faggyú szerű anyag, mely már a magzati élet során védi a picik bőrét. Megszületés után, a legideálisabb helyzet az lenne, ha ez a magzatmáz nem kerülne eltávolításra a babáról. Ha nem mosnák le róla az első fürdetés alkalmával, hanem lenne ideje beszívódni. Ugyanis a magzatmáz, olyan anyagokat tartalmaz, mely táplálja, védi az érzékeny bababőrt. 

Mit érdemes tudni vele kapcsolatban? Mire ügyelj az ápolása során? 

A babák bőre, általában rózsaszínes színű és rugalmas, ugyanis sok vizet tud tárolni magában, de az első napokban, gyakran száraz és hámló. Ettől nem kell megijedni. Ez egy 'normális' dolog ilyenkor. A hámlás után majd te is tapinthatod azt a puha, selymes, igazán egyedi illatú bababőrt!

Milyennek láthatod még?

A rózsaszínes színe mellett, egyéb színekben is pompázhat. Az ijedelem elkerülése végett, kettő leggyakoribbat írom most ide:

Kékes színű: főleg alvás során, mikor nem mozog,mozdul. Ezt jellemzően a végtagoknál tapasztalhatjuk. Ha elkezd mozogni, újra fokozódik a véráramlás a végtagokban, amelyek így ismét rózsaszínűvé válnak. 

Márványozott: ha fázik. Hideg hatására ugyanis, a hajszálerek összehúzódnak. Ezt vékony, vonalszerű, kék színű  lefutásokban látjuk a bőrön. Ez adja a márványhoz hasonlító mintázatot. (Ennek a jelenségnek a szakmai kifejezése: Cutis marmorata.)

Mivel a baba bőre, vékonyabb, sérülékenyebb, a bőrön keresztüli felszívódás fokozottabb, ezért gondos figyelmet fordítva rá, ajánlott használni a különböző krémeket, olajokat, fürdetőket. 

A korszerűbb szemlélet szerint, éppen emiatt, megfontolandó, sőt nem is ajánlott, az alkohol, vagy a boraxos,/ bórsavas hatóanyag tartalmú kenőcsök, oldatok használata. Ha alkalmazásra kerülnek, negatív hatásukat, az alkalmazott mennyiség és a használat gyakorisága is befolyásolja.

A legideálisabb, a természetes összetevőket tartalmazó termékek alkalmazása.

A növényi kivonatokból, olajokból készülő natúr kozmetikumok, nem tömítik el a bőr pórusait; ennek köszönhetően, a bőr tud lélegezni, akadálytalanabbul képes ellátni a fontos feladatait. ( Mint, pl. a párologtatás révén a szervezet hűtését vagy a szervezetünk mechanikai védelmét is.)

A bőrünk, a szervezetünk legnagyobb szerve. A testünk első védelmi vonala! Vigyázzunk és figyeljünk rá!

A babagondozáshoz leggyakrabban ajánlott, receptre írt, patikában beszerezhető krémek sem felelnek meg sajnos minden esetben, a bőr számára ideális szempontoknak.

Jó lenne törekedni arra, ha a babaápoláshoz használt termékek nem tartalmaznának, kőolaj, parabén, vagy egyéb tartósító-, színező-, vagy illatanyagokat. Ha SLS, SLES- mentesek lennének. Ezek az összetevők ugyanis, előnytelenül befolyásolják a bőr állapotát, a rajta lévő normál flórát és a bőr kémhatását.

Hogyan ápoljuk a bababőrt a gyakorlatban?

A "Hogyan fürdessünk egy újszülött babát?" összefoglalómban, már írtam arról, hogy a babákat nem kell törvényszerűen, minden nap megfürdetni. Az áttörölgetés, tisztogatás, ajánlott, hogy legyen a napi rutin része, - ehhez, kb. fél éves korig, kielégítő szokott lenni a sima víz is -,  azonban fürdetésre, elegendő sort keríteni, hetente 2-3 alkalommal.

Ily módon egyik lehetséges 'jó' megoldás lehet, a napi növényi olajos bőrápolás, esetleg masszázzsal is egybekötve. (A babamasszázs pozitív hatásairól itt olvashatsz.)

Ha olaj helyett szívesebben használnál krémet, akkor a fentebb írt szempontokat előnyben részesítve ajánlom annak kiválasztását.

A korszerű elvek alapján, a napi testápolás már csecsemőkorban is fontos. 

Korábban én is azt az elvet vallottam, hogy: a krémeket, testápolókat, nem biztos, hogy napi rendszerességgel kell használni, hiszen a bőrápolás tekintetében, korosztálytól függetlenül az volt meghatározó, hogy a bőrnek milyen az aktuális állapota... ha szárazabb krémezzük, /olajozzuk, ha nem igényli, akkor pedig nem szükséges e szerint tennünk mindennap.

Ma már tudom, hogy a napi testápolással teszünk jobbat bőrünk és a babák bőrének is. 

Ebből a célból, a gyógyszertárakban kapható, megbízható vizsgálatokkal igazolt, babák számára kifejlesztett, kozmetikumok a legideálisabb választás. Naponta legalább egy alkalommal használva.


Pelenka alatt?

Én a pelenkázások alkalmával is, sokáig, sima langyos vizes lemosást / tisztogatást csináltam vattakorongokkal a kisfiamnál, a különféle törlőkendők helyett. Majd utána kentem be popsikrémmel, a pelenkával fedett területet. Jól működött.

Arc

Most, mikor ez a bejegyzés íródik, már javában benne járunk az őszben. Ilyenkor fel szoktam hívni az Édesanyák figyelmét arra, hogy a szeles, hideg, őszi-téli napokon, érdemes a baba arcát is bekenni sétába indulás előtt krémmel. Ehhez olyan arckrémet érdemes választani, ami a fentebb írt kritériumoknak is megfelelő, megbízható, arckrém. Olyat, ami táplálja, megvédi a pici arcát attól, hogy 'kicsípje' a hideg, kifújja a szél. 

Nyári melegben

Első sorban, a leégéstől, ruhával védjük, a picik bőrét. Ne feledkezzünk meg, a kalapról, nyári sapkáról sem, ami védi őket, árnyékot ad a szemeiknek, arcuknak is. 

A babákat óvjuk a nap erőteljes sugaraitól. A régóta érvényben lévő ajánlás szerint, legalább 11 és 15 óra között ne legyünk velük kint a napon.  Érdemes figyelni milyen aktuálisan az idő, hiszen az utóbbi években, több olyan nyári nap is volt, mikor már 10 órakor erősen sütött a nap és ez 15 óra után is kitartott.

Lehetőleg keressük velük, az árnyékos helyeket. És még az árnyékban is kenjük be őket, napvédő krémmel. A szűrt napsugarak is le tudják fogni a babák bőrét. 

További bőrápoláshoz kapcsolódó cikkeket, az alábbi linkekre kattintva olvashatsz: 

Hajápolás babakorban

Koszmó - mit csináljak vele?


 Erre a linkre kattintva pedig, követhetsz az Instagramon is: Baba Érkezik

Köszönöm a figyelmed! 


© 2023 
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el