A köldökcsonk ápolása
A köldök ápolásához nem kell túl sok eszköz otthonra.
A köldökcsonk, a köldökzsinórból visszamaradt rész. A köldökzsinórra, a baba megszületése után ún. köldökcsattot raknak, melyet általában, mielőtt hazaindulnátok majd a kórházból le is vesznek a babáról. A köldökcsonk azonban még ott marad, amelyet otthon ápolni szükséges.
Az ápolásánál kettő fő tényezőre fordítunk nagyobb figyelmet:
- A köldökcsonk szárazon tartására
- A csonk tisztán tartására
A kettő együttes eredménye lesz az, hogy egyéb különösebb teendő nélkül, a picitek köldökcsonkja az első 1-2 héten belül leesik magától.
Fontos! Mielőtt bármilyen babagondozási folyamathoz hozzákezdenénk, mossunk alaposan kezet!
A csonk szárazon tartása
A csonkot igyekezzünk minél szárazabb körülmények között tartani. Ennek érdekében ajánljuk, hogy a fürdetés alkalmával ne érje víz.
( Az újszülött babákat, alacsony szintű vízben érdemes fürdetni, mellyel biztosítjuk azt is, hogy a csonk ne ázzon a fürdés ideje alatt a vízben.) Ha az óvatosság és figyelmetek ellenére mégis nedves lesz a csonk fürdés közben, - mert néhány csepp rákerült a mosdatás során,-akkor azt törölközésnél, alaposan itassátok fel róla, tiszta vattával/ textilpelenkával és a csonkot hagyjátok magától továbbszáradni.
Pelenkázás során, a pelenka felső, elülső részét szoktuk javasolni visszahajtani, úgy, hogy a pelenka felső vonala a csonka alá essen, és így csatoljuk be oldalt a pelenkát a megszokott módon. Ennek köszönhetően a csonk, a ruha alatt is jól tud szellőzni, mely a száradását tovább segíti. ( A pamut anyagú babaruhák ebből a szempontból is nagyon jó választásnak bizonyulnak.)
Ha nem szeretnétek a pelenkát hajtogatni, ma már kapható, gyárilag, a csonk fedetlenségét biztosító pelenka a boltokban, ilyet is lehet használni. Ezeknek a pelusoknak az elülső középső-felső részén van egy "kivágás", melynek köszönhetően, szabadon marad a csonk.
A lényeg, hogy ne zárjuk be a csonkot a pelenka és a ruha alá, hogy minél jobban tudjon szellőzni!
A csonk tisztántartása
A tisztántartás annyit jelent, hogy igyekezzünk minden olyan szennyező dolgot, ami a csonkra esetleg rákerült, eltávolítani róla. Ez leggyakrabban vizelet vagy széklet szokott lenni.
Ehhez, használhatunk felforralt, visszahűtött vizet, vagy patikában kapható fiziológiás oldatot.
A felforralt, visszahűtött víz esetében, vigyázzunk, hogy ne legyen se túl meleg, se nagyon hideg a víz.
A babák sem szeretik, ha hideg vízzel mosogatják a pocakjuk bőrét. Ettől valószínűleg sírni fognak.
Érdemes észben tartanunk, hogy a babák elsődleges kommunikációs eszköze a sírás. Ha számukra nem komfortos dolog történik velük, vagy még szokatlan érzetük támad, akkor ezt, sokszor sírással jelzik felénk.
Így, mint egyéb gondozási folyamat alkalmával, a köldök ápolása során is előfordulhat, hogy a baba sír. Leggyakrabban az imént említett okból.
A szülők, gyakori félelme szokott lenni az is, hogy esetleg fájdalmat okoznak a picinek, a csonk ápolásával. Azonban, ha a baba köldöke nem gyulladt, úgymond reakciómentes, akkor a köldökcsonk ápolása nem okoz neki fájdalmat. Fájdalmas érzés gyulladás esetén társulhat hozzá.
Szeretném, ha tudnátok és nem felejtkeznétek meg róla; ha nem arra gondolnátok elsőként, hogy biztosan amiatt sír, mert rosszul csináljátok!
Ha sikerül követnetek az alapvető ajánlásokat, amiket ilyenkor javasolni szoktunk, akkor nem lesz vele gond.
A tisztántartáshoz szükségetek lesz még, steril gézre, mellyel a szennyeződést óvatosan letörölgethetitek a csonkról és amivel a végén, a lehető legszárazabbra le tudjátok itatni róla az ehhez használt vizet. Minden törlés alkalmával, új, tiszta géz vagy esetleg vattakorongot javasolt használni.
Széklettel és/ vagy vizelettel történő beszennyeződés után, általános javaslatként az él, hogy javasolt Octenisept sprayvel befújni a köldökcsonkot. ( A spray behatási ideje 2 perc, így ennyi időt legalább szükséges várni, hogy kifejtse hatását, mielőtt megtörölnétek a csonkot.) De van olyan nézet is, mely szerint, ebben a helyzetben is elegendő lehet a sima lemosás, olyan vízzel, amelybe beleteszünk, abból a mosdatóból, amit használunk. A lényeg, hogy a csonk tiszta legyen!
A köldökcsonk tisztán tartása, a gyulladás kialakulásának megelőzése miatt fontos.
Milyen tünetek utalhatnak arra, hogy begyulladt a csonk?
A baba köldöke vagy a körülötte lévő terület:
- piros (nehezítheti a helyzetet, hogy a babák érzékeny bőrét, a széklet és a vizelet is könnyen kicsípheti és lehet, hogy a pirosságot kezdetben 'csak' ez okozza és a látott pirosság, még nem a kialakult gyulladás jele. Érdemes orvosi véleményt kérni!)
- duzzadt
- váladékozik
- kellemetlen illatú
- a picinek hőemelkedése, láza van
- rossz: a kedve, a közérzete, az általános állapota
Bármelyik tünetet tapasztalod esetleg a gyermekednél, javaslom, hogy mielőbb fordulj további útmutatásért, segítségért a gyermekorvosotokhoz!
A csonkra használható 'szerek':
A gyulladás kialakulásának megelőzésére használhatók, különböző készítmények.
Korábban, rutinszerűen javasoltuk, a 70 százalékos gyógyszertári alkohol és a hintőpor alkalmazását a köldökápoláshoz.
Ma már, az ettől korszerűbb szert ajánlják a legtöbb helyen. Leggyakrabban az Octenisept spray használatát. DE van olyan állásfoglalás is, mely szerint, alapesetben nem is szükséges semmilyen fertőtlenítővel kezelni a köldökcsonkot.
A kórházból való távozás előtt szoktak tájékoztatást adni
arról is, hogy mit, hogyan, és hányszor javasolt használni majd otthon a
köldökcsonk ápolásához, illetve erre a területi védőnőd és a gyermekorvosotok
is ki fog térni. Őket is bátran lehet kérdezni e tekintetben is, hogy nekik, mi a szakmai állásfoglalásuk!?
Általában az Octenisept sprayt sem szükséges minden pelenkázás alkalmával használni. ( Van olyan gyermekorvosi ajánlás, mely, reakció(tünet)mentesség esetén, naponta 1x-i alkalmazást javasol vagy ahogy fentebb írtam, nem is javasolja a rutinszerű alkalmazást.)
Más a helyzet, ha a gyulladásnak bármilyen jele tapasztalható vagy egyéb körülményekről, pl. koraszülött baba gondozásáról van szó. Ezekben az esetekben használható szerek/ gyógyhatású készítmények elrendelése már orvosi kompetencia.
Reakciómentes köldököket kívánok a picuroknak!
Olvass tovább babagondozási témákban:
Hogyan fürdessünk egy újszülött babát?