A szülés természetessége
" A természetes szülés/ születés nem "úri huncutság", hanem bizonyítottan életre szóló kihatása van a gyerek egészségére, személyisége épségére, anyjához fűződő kapcsolatára és a szülőpár szexuális harmóniájára. A szüléssegítők felelőssége tehát óriási- és ha közülük sokan nincsenek is ennek tudatában, a szülni készülő családoknak ismerniük kell a lehetőségeiket és a kockázatokat. "
F. Várkonyi Zsuzsa
.... a körülmények meghatározóak...
A szakszemélyzet hozzáállása, a kórházak sajátos "hangulata", légköre, állapota, apró, de mégis, nagyon jelentős részei a szüléseknek.
Abban a lelki és érzelmi, ún. módosult tudatállapotban, amibe a szülő Nők és az Apák is ilyenkor kerülnek, amennyiben erre lehetőségük van, igazán nagy súlya van a szavaknak és a cselekedeteknek.
Ezt a felelősséget, mindannyiunknak hordoznia kell, aki jelen van egy szülésnél.
Tudod-e?
Ha az idő és a türelem is teret tud kapni, kevesebb beavatkozás elvégzésére lesz szükség, amely nem csak az édesanyáknak és babáiknak, hanem szakszemélyzetnek is jobb.
"Sokan vádolnak bennünket azzal, hogy jóllehet a terhesség és a szülés élettani állapot és nem betegség, mi mégis mindenkit betegként kezelünk az intenzív szülőszobáinkon. Hogy a fiziológiásra rászabadítjuk a technikát, és ezáltal többet ártunk, mint használunk. Nem teljesen alaptalanok ezek a vádak, hiszen túlzott aktivitásunkkal gyakran hozzuk nehéz helyzetbe a szülőnőinket és vele együtt magunkat is. Hajlamosak vagyunk elfelejteni azokat a régi bölcs intelmeket, hogy az megy a legjobban, ami magától megy, és hogy a szülész két legjobb segítőtársa a türelem és az idő... Hagyjuk érvényesülni a természet erőit, ahol lehet, és csak ott vessük be a technikát, ahol az feltétlenül indokolt!"
Forrás: A szülőszobai ellátás új aspektusai. Magyar Nőorvosok Lapja, 1994. /Varga Katalin-Suhai Gábor: Szülés és Születés Lélektanon innen és túl (2010);113.o. /