Hajápolás babakorban
Az újszülöttek haja változó hosszúságú és sűrűsségű. Vannak babák, akik dús hajjal érkeznek meg közénk és vannak olyan babák is, akik kevés hajjal születnek meg. Egyikkel sincs semmi gond.
Hogyan ápoljuk? Hányszor? Mik lehetnek a segítségetekre?
A babák haja általában selymes tapintású. Az első hetekben, hónapokban látható haj, pedig idővel, általában az első félévben kihullik és helyére új, az is lehet, hogy más színű haj nő.
Mivel a babák bőre érzékeny, az általános bőrápolás tekintetében is azt szoktuk javasolni, hogy ne dörzsöljük a picik bőrét. Ez, alapesetben a hajas fejbőrre is érvényes. (Kivételt képez: amikor erőteljesebb mozdulatokkal a koszmót igyekszünk eltávolítani róla). A koszmó kezeléséről itt olvashatsz bővebben.
A babahaj fésüléséhez elegendő egy puha sörtéjű hajkefe. Kezdetekben a fürdetés során, a haj megmosásához pedig, egy mosdókesztyű vagy egy szivacs és a víz, amiben fürdetjük.
Sampont csak később, legtöbbször a második félévben elegendő elkezdeni használni. Ilyenkor már a nagymozgások fejlődésével, a mozgásban, játékban való kimelegedés miatt és a hozzátáplálás során is gyakrabban kenik össze magukat, a hajukat. Ekkor van szükség 'erősebb'hatású tisztításra, sampon használatára.
A sampon tekintetében is fontos, hogy lehetőleg természetes összetevőjű, gyermek-, bőrbarát, esetleg könnymentes legyen.
A hajmosást érdemes a fürdetés, fürdés végére időzíteni. Így csökkentjük az esélyét annak, hogy megfázzon a baba. Hiszen a babák feje, arányaiban nagyobb, mint a testük többi része. Ezen keresztül, gyorsan tudnak hőt veszíteni. ( Emiatt takarják be, vagy melegítik sapkával megszületés után is az újszülött babák fejét. Olyankor is, a magzatvíztől, máztól,vértől nedves kis buksijuk miatt, könnyen hűlhet le a testük.)
Hogy minél kevesebb víz és majd sampon folyjon a pici arcába, szemébe, próbáljátok meg a fejét kissé hátradönteni. Nagyobb babáknál, használható ún. hajmosó karika is. Általában heti 1x-i hajmosást szoktunk javasolni, de nyilván látni fogjátok ti is, mikor van rá szükség.
A haj megszárítására, újszülött korban gyakran elegendő szokott lenni, a babahaj szárazra törlése, a víz leitatása a hajról, a bőrről.
Később mikor már dúsabb, esetleg (lányoknál) hosszabb a haj, akkor száríthatjuk hajszárítóval is.
Nagyon fontos, hogy ilyenkor is ügyeljetek a biztonságra! És célszerű, ha az első hajszárítós hajszárítás előtt elmesélitek, megmutatjátok, más családtagon bemutatjátok a babátoknak, hogy mi is az, milyen hangot ad ki.
Hajvágás babakorban?
A hajvágás, az első hajvágás is egy izgalmas kérdés szokott lenni. Azt már írtam, hogy az első félévben általában kihullik az első babahaj s helyére másik nő. Emiatt legtöbbször az első hónapokban nem nagyon szokott szükség lenni a haj levágására.
Később, vagy fodrász segítségét kéritek vagy magatok ügyeskedtek ezzel otthon. Mi sokáig az utóbbi variációt választottuk a kisfiamnál. S olyan kis alattomosak voltunk, hogy mindezt, alvás alatt vittük véghez. Nem mondom, hogy egyszerű volt, :) forgatgatni, ha felébredt visszaaltatni, - félig levágott frizurával mégsem olyan ideális a helyzet :) -, ... volt benne izgalom bőven! De most már ez az emlék is egyike azoknak, melyre mosollyal a szánkon gondolunk vissza.
Ha olyan időt választotok a hajvágásra, mikor a baba ébren van:
- fontos, hogy egy biztonságos helyen üljön. Pl.: az etetőszékben vagy az egyik családtag ölében
- magyarázzátok el neki, mi fog vele történni
- mutassátok meg neki, milyen eszközöket készültök használni
- meg lehet próbálni elterelni a figyelmét: egy mese olvasásával vagy mondókázással, énekléssel
- s természetesen fokozattan ügyeljetek arra közben, hogy valahol meg ne sérüljön.
A hajvágás bizton állítom, nem 'egy emberes munka'. Igazi családi program. :)
Szóval bátorság! Ha nem sikerül olyan jól, csak egy rövidebb időt kell kibírni úgy, szerencsénkre a haj folyamatosan nő!
Ha fodrászhoz viszitek el, akkor is érdemes egyfajta szoktatást végezni az új helyzethez. Lehet, hogy először csak elkísértek valakit a családból fodrászhoz. Ez idő alatt már van lehetősége ismerkedni a környezettel, az eszközökkel, a helyzettel. Figyeljétek, hogyan reagál ekkor és akkor, ha Ő kerül majd máskor sorra. Arra törekszünk, hogy az első élmények ezzel kapcsolatban is inkább pozitív töltetűek legyenek. Ha sír, nagyon fél nem érdemes szerintem erőltetni. Néhány hét után újra meg lehet próbálni.
Csinos frizurákat kívánok Mindenkinek!