Koszmó - Mit csináljak vele?
Újdonsült szülőként természetszerűen lepődhetünk meg szinte majdnem mindenen, amit a babánkkal kapcsoltban tapasztalunk.
Érthető, hiszen az első gyermekes élethelyzet, egy teljesen új szakasz az ember életében.
A legtöbb első gyermekes szülőnek nincs még tapasztalata, korábbi tudása arról, mi fordulhat elő, anélkül, hogy bármilyen nagyobb gond lenne a háttérben. Ebben a cikkben, az egyik ilyen, a csecsemő - és kisdedkor jellegzetes kísérőjét, a koszmót ismerheted meg.
Olvasd el te is, mit tehetsz, ha nálatok is jelentkezik!
Mi is az a koszmó és mit tehetünk vele, ellene?
A koszmó a csecsemőkor egyik jellegzetes
kísérője. Leggyakrabban 3 hónapos kor körül fordul elő, de pár hetes kortól,
pár éves korig bármikor kialakulhat.
Az első hetekben/hónapokban, legtöbbször a babák hajas fejbőrén, a szemöldök körüli részen, a fül külső részén, vagy a fül körül, és a testhajlatokban figyelhető meg.
Általános jellemzői:
színe: sárgásbarna
'állaga': viszonylag vastagabb, zsíros jellegű
Mi ez valójában?
A koszmó, a faggyúmirígyek által termelt faggyú és elhalt hámsejtekből álló felrakódás, mely sokszor, jellegzetesen, pikkelyszerűen halmozódik fel a bőrön.
Mit tehetünk vele?
A leghatásosabb, ha először igyekszünk a felrakódást felpuhítani, fellazítani. Ha ez sikerült, utána sűrű fogú fésűvel vagy erősebb sörtéjű baba hajkefével érdemes megpróbálni eltávolítani.
A bőr puhítására, lazítására használhatunk:
- babaolajat
- olivaolajat
- paraffinolajat, vazelint
Tipp: A puhításban és a könnyebb eltávolításban segítségetekre lehet, ha fürdetés előtt, bő félórával vagy akár órákkal is korábban, sikerül bekenni a választott olajjal, a pici hajas fejbőrét és egy vékony sapit húzni rá. Természetesen ilyenkor már ne vigyétek ki sétálni a babát. Miután az olajjal hagytátok jól átitatódni a koszmót, fürdés előtt így megpróbálni leszedni a felrakódást, fürdés alatt pedig alaposan, megmosni a baba haját.
Amennyiben a fentebbi lehetőségek egyike sem hoz eredményt, kipróbálható a patikákban és drogériákban kapható, ún.koszmó elleni samponok valamelyike is.
Ha a felrakódás lejön, alatta a bőr piros lehet.
Egyébiránt a koszmóra jellemző az is, hogy magától is el tud múlni, pár hét vagy hónap alatt, illetve alapjaiban véve nem egy fertőző elváltozás, jelenség.
Fontos!: Ha 'tüzesen piros', váladékozó vagy vérzik, akkor mindenképp javaslom, hogy lássa a gyermekorvosotok is!
Általános hajápolási tanácsokat, javaslatokat ide kattintva olvashatsz!