Lehetőségek a várandóssághoz, szüléshez kapcsolódó félelmek és szorongás csökkentésére

2020.05.24

Kedves Kismama!

A jelenlegi helyzetben, amikor egy vírus miatt oly sok változást élünk meg, teljesen érthetően, a várandósság idejétől függetlenül, sok bizonytalanság dúlhat benned is az elkövetkező hetekkel, vagy ha már a szülés várható időpontjához közeledve az utolsó harmadban jársz, a szüléssel kapcsolatban.

A várandósság egy nő,- egy pár - életében egyébként is jelentős fizikai és lelki változásokat magával hozó állapot. Ezeknek az elfogadásában, megélésében, bármilyen sok egyéb dolog történik is most az életünkben, továbbra is igyekszünk segíteni. Szeretném, ha egyre több leendő édesanya érezné úgy (újra), hogy nincs egyedül a nehézségekkel, a kérdésekkel, az aggodalmakkal.

Most szeretnék Veled néhány segítő lehetőséget megosztani, amely csökkenteni tudja, a várandósság, a szülésre készülődés időszak bizonytalanságát és félelmeit.

A szülés körüli félelem és bizonytalanság csökkentésének lehetőségei:

1. Tájékozódás

Az információk begyűjtése, az élet bármelyik területét nézve, mindig is kulcskérdés volt egy - egy döntéssel kapcsolatban. Nincs ez másképp a várandósság és a szülés körüli kérdéseket illetően sem. Sőt én azt is vallom, hogy már a várandósságra is érdemes tudatosan készülni előre. Az áldott állapot időszakához és a szüléshez kapcsolódóan is azt látom, - nagy örömömre -, hogy egyre több nőben merül fel a tudásvágy, a benne zajló élettani és lelki változásokat illetően és szerencsére egyre többen ismerik fel annak a jelentőségét is, hogy mennyire fontos több helyről, több nézőpontból gyűjteni az információkat és tudatosan készülni egy gyermek születésére. 

Nem csak a saját szülésük, hanem a gyermekük megszületésének a körülményei is egyre nagyobb hangsúlyt kapnak.

A több, de hiteles forrásból való tájékozódás, segít jobban átlátni az összefüggéseket, megérteni a következményeket, összerendezni az elképzeléseket és gondolatokat. Ahhoz, hogy egy döntési helyzetben, tájékozott döntést tudj hozni, ahhoz előre is jó begyűjtened az információkat.

A fentiek tükrében arra, biztatlak Téged is, hogy bátran tegyél fel minden olyan kérdést a szakembereknek, amely felmerül benned, érdekel, és hallgasd figyelmesen a válaszokat! 

Ha olyan válasz érkezik, amit bizonytalannak, kitérőnek érzel, vagy egyszerűen csak magad sem tudod megmagyarázni az okát, de "furcsa" érzésed támad; a kapott információkkal valahogy nem tudsz azonosulni, kérdezz tovább, és/ vagy kérdezd ugyan arról egy másik szakembert!

Erre a jelenlegi járványügyi helyzetben, tudom, hogy korlátozott lehetőségek állnak rendelkezésre. Bár az aktuális enyhítések, bizonyára változtatnak majd ezen, de több eddigi beszámoló alapján, tudjuk, hogy a "kötelező várandósgondozás" adott helyeken, a személyi feltételek hiánya miatt, akadozva vagy egyáltalán nem működött. Azt pedig a saját bőrünkön is tapasztaltuk, hogy a részünkről nyújtott lelki - a dúlai munkát illetően - , a fizikai támogatás személyes megvalósítása is korlátozva volt az elmúlt hetekben.

Az online térben azonban sok olyan csoport, egyéni konzultációs lehetőség kezdte vagy folytatta működését, 'állami' vagy 'magán' keretek között amelyben, ingyenes vagy kedvezményes szolgáltatásokkal segíteni tudunk, téged is, ebben a különleges életszakaszban.

Nyílván nem mindenki, de sok szülés- születés körüli segítő szakember :  (perinatális szaktanácsadó, dúla, pszichológus, védőnő, szülésznő, szülész- nőgyógyász, gyermekgyógyász, szoptatási szaktanácsadó) dolgozik a jelenlegi nehezebb helyzetben is azon, hogy számotokra elérhető és biztosított legyen - amennyire csak lehet- a várandósgondozás, a segítség és a lelki támasznyújtás.

Élj velük Te is! A "szélesebb látókör mindenkinek jár"!


2. Társas kapcsolatok

Ha valamilyen bánatunk van, szomorúság ér bennünket, vagy aggódunk valami miatt jól es(ik)/het ezt valakivel megosztani. Szerencsére ez ugyanúgy igaz az örömünkre is.  Szóval, nagyon jó ha van mellettünk, vagy a közelünkben egy olyan személy, akiben bízva, őszintén beszélgethetünk az érzéseinkről, akivel megoszthatjuk a gondolatainkat. Ebben a kiemelt időszakban különösen fontos az emberi kapcsolatok léte.

A mai kor technikai vívmányai, sok lehetőséget és megoldást kínálnak ennek megvalósításához, még akkor is, ha a személyes kapcsolattartás korlátozott.

Ide csatolva szeretném felhívni a figyelmedet, a szüléssel összefüggő, szüléshez fűződő történetek meghallgatására. Az édesanyád, a már szült barátnőd szülése, a benne ezzel kapcsolatban elraktározódott élmények és emlékek, azok az Ő saját élményei, emlékei. Ha számukra valami negatív élményként raktározódott el, azt ne vonatkoztasd magadra, kérlek. Keresd, olvasd, hallgasd inkább a pozitív szülésélményeket, ezeket, hagyd jobban átfolyni magadon s a negatív történeteket engedd el!

Nincs két egyforma szülés! Sőt egy személy két várandóssága is különböző.


3. Belső erőforrások keresése, mozgósítása

Mindannyiunkban rejtőzik valamilyen belső erő, amelynek fel/ megismerése olykor meglepő is lehet számunkra. A nehéz helyzetek nem csak a hiányosságainkra, de a bennünk rejtőző pozitív tulajdonságainkra, erősségeinkre, megküzdési stratégiákra is képesek rávilágítani. Önmagunk megismerésére szánt figyelmünk, a belső világunk felé való odafordulás, támogatja ezeknek a felszínre kerülését, mely aztán átsegíthet minket, az éppen nehézséget okozó helyzeten. Segít szembe nézni a félelmekkel, aggodalmakkal és elvezethet ezek megoldásához is.


4. "Befelé fordulás"- figyelés

Ez alatt a belső világod felé való odafordulást értem. Ha tudod, hogy általában mi az, ami meg tud nyugtatni, ami kikapcsol, ami feltölt; vagy figyelsz arra, hogy mi esik egy számodra nehéz helyzetben jól, akkor érdemes azokat a tevékenységeket, gyakrabban végezni.

A várandósság alatt sokak számára megnyugtató az is, ha egy ilyen "befelé fordulás" alkalmával, sikerül a babájukkal felvenni a kapcsolatot. Énekléssel, a hozzá való beszélgetéssel kommunikálni vele. Több beszámoló született már arról, hogy ilyenkor mocorgással, rugdosással válaszolnak.

Ugyanakkor, az így is kifejezett érzelmek, érzések, azzal, hogy kimondásra kerülnek, kicsit távolabb helyeződnek a saját, belső érzelmi világtól. Ennek köszönhetően, könnyebben válnak feldolgozhatóbbá, és ha sikerült valamiféle értelmet találni nekik, már sokkal kevésbé szorongatóak.


5. Naplóírás

Ha nem szeretnéd, vagy nem tudod kivel szóban megosztani a benned kavargó érzéseket, aggodalmakat, segítő módszer lehet egy napló írása. Az írás alkalmával, összerendeződnek a gondolatok, érzések, s ezzel is megvalósul, az előző pontban, a "kibeszélés" kapcsán megjelenő érzelmi világtól való távolabb helyeződés; az érzelmek 'kintebb' kerülése, mely ugye segíti a feldolgozást és oldja a hozzájuk kapcsolódó szorongást.


6. Relaxációs gyakorlatok

Ma már sok légző és egyéb relaxációs gyakorlatokat lehet megtanulni, vagy olyan relaxációs hanganyagokat hallgatni, amelyek mind oldhatják, csökkenthetik a feszültséget, a félelmet.


7. Szaksegítség felkeresése

Ha úgy érzed, hogy a benned keletkező félelmek, aggodalmak már olyan szintű szorongást váltanak ki, mellyel már nem tudsz egyedül hatékonyan megbirkózni, akkor érdemes szaksegítség támogatását, iránymutatását igénybe venni.

Egyszer olvastam egy olyan szakmai cikket, melyben a nem jó lelki és mentális állapotban való, segítségért fordulásról volt szó. Előkerült benne, az, az általános sztereotípia, mely szerint, ez egy negatív megítélésű dolog, a társadalmunkban. Azonban a benne nyilatkozó szakember, azt a hasonlatot hozta, hogy szerinte napjainkban pszichológus, pszichiáter, mentálhigiénés szakember, egyéb más segítő szakember segítségének kérése, elfogadása, az ugyan olyan, mint a fogorvos megkeresése, amikor fáj a fogunk.

Mindkét esetben, a szakterületnek megfelelő ember felkeresése hozza a probléma megoldását. Így, hát ne szégyellj, Te sem, külső segítséget kérni, ha úgy érzed szükséged van rá!

A szüléshez- születéshez talán leggyakrabban, azok az aggodalmak szoktak kapcsolódni, hogy vajon- rendben lesz e majd minden? Mennyire fog vajon fájni, s mindezt hogyan lehet bírni, viselni?

Nos, arra, hogy minden rendben lesz e, nyilván senki nem tud teljes bizonyossággal válaszolni, de törekedni rá, minden szülés körüli szakember a tőle telő legmagasabb szinten tud. S mivel csak nekünk, nőknek van birtokunkban a szüléshez szükséges alkalmasság, az az egyetemes ősi tudás és erő, mely támogat, segít, képessé tesz arra, hogy egy új életet hozzunk a világra, így a reményünk és bizodalmunk abba az irányba terel minket, hogy minden, a maga idejében a lehető legjobban fog történni. 

Ezt kívánom én is az előtted álló úthoz.

A másik kérdés is, mely a szülés fájdalmával és az ehhez fűződő félelemmel kapcsolatos, több tényezőből tevődik össze. Azonban neked is van ráhatásod arra, hogy mindezt hogyan fogod megélni! Te is tudsz tenni annak érdekében, hogy könnyebben viselhető legyen. 

Azért, hogy ezeket az információkat, most több szülés előtt álló nőhöz is el tudjam juttatni, egy ingyenes élő előadásra készülök, melynek címe: A szülési fájdalom. A szülés alatti fájdalomcsillapítás természetes lehetőségei. A téma intimitása miatt, az előadás zárt keretek között lesz megtartva, melyre szeretettel hívlak és várlak téged is! Ha szeretnél többet tudni arról, hogy melyek azok a tényezők, és módszerek, melyek segíteni tudnak, tarts velem tovább!

Az előadásra az alábbi oldalon tudsz jelentkezni, ahol részletes leírást is olvashatsz róla :

Kattints tovább!


© 2023 
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el