Szülési fájdalomcsillapítás Természetesen

2019.10.29

Te is félsz a szülés fájdalmától? Szeretnéd megtudni, hogy lehet könnyebb?


Ebben a cikkben összefoglaltam mi tud segíteni neked!


Az egyik fő célom, hogy az információk átadásával tudjam csökkenteni, azt a szorongást és félelmet, ami leginkább, természetes módon azoknál a szülés előtt álló nőknél van legintenzívebben jelen, akik először indulnak a szülőszobába, az első gyermekük megszületését várják.

A téma egy kicsit abból a szempontból nehéz, hogy mindenkinek más a fájdalom tűrő képessége és máshol van az ingerküszöbe. Én azt gondolom, hogy az már egy nagyon jó kiindulópont lehet hogy ha sikerül azt végig gondolni, hogy korábban, az eddigi életed során ha valamilyen nehéz helyzetbe kerültél, valamilyen fájdalom ért, akkor azzal hogy küzdöttél meg? Ezek a korábbi megküzdési stratégiák segíthetnek majd a szülőszobán átélt fájdalomérzettel kapcsolatban is.



Milyen lehetőségeink vannak? Hogyan tudjuk csökkenteni a szülési fájdalmat? 

Tájékozódás

Arra biztatok mindenkit, hogy tájékozódjon hiteles forrásból! Ha sikerül megérteni a folyamatot, hogy mi miért és mitől fáj valójában, hogyan kapcsolódik egyik folyamat a másik folyamathoz, mire a Baba megszületik akkor rá láthatunk arra, hogy valójában ez az egész fájdalomérzet amit a szülés ideje alatt átélnek a nők, ez őket inkább segíti, mint hátráltatja.
A szülés alatt érzett fájdalom legfőbb okai, a méh simaizom sejtjeinek az összehúzódása és a méhszáj tágulása, amely, majd a 9-10 cm.-es tágulást elérve teszi lehetővé a baba megszületését.
A méh izomsejteinek a működését nem tudjuk befolyásolni! Ezek a sejtek - hormonoknak köszönhetően- akaratunktól függetlenül húzódnak össze és ernyednek el. Az ingerület, amely a méhnek ezt a munkáját eredményezi az fentről lefelé haladva, egyik sejtről a másikra tevődik át. És majd csak ezt követően kezdődik újra előlről. Tehát a "fájások", azaz a méhkontrakciók között, van szünet! Amikor van egy kis idő fellélegezni, pihenni és készülni, várni a következő összehúzódást!
Ezek az élettani történések teszik lehetővé a szülést, a baba megszületését. Keretezzük át egy kicsit! Tekintsünk inkább úgy a szülés alatt érzett fájdalomra, mint egy segítő erőre! Ha segítő tényezőként gondolsz rá, nem pedig úgy, hogy az egy nagyon rossz velejárója az egész folyamatnak, amit ki kell bírni, túl kell esni rajta valahogyan, akkor máris segítettél saját magadon is!


A szervezet saját fájdalomcsillapító mechanizmusa

A szervezetünk egy csodálatos rendszer. Használd ki és segítsd a hozzáállásoddal a működését! A saját fájdalomcsillapító mechanizmusa akkor tud működni, ha a szülés alatt érzett fájdalmat el tudod fogadni, és ahogy fentebb is írtam, segítő erőként tudsz rá gondolni. Akármennyire hihetetlenül hangzik ez a kifejezés, amit itt használok, de ha megpróbálsz barátságot kötni a fájdalommal, akkor az segíti a szülés folyamatának előre haladását. Ilyenkor ugyanis azt történik biológiai szinten, hogy a hormonális rendszerben ún. endorfin szabadul fel. Ez a hormon a szervezetünk saját fájdalomcsillapító hormonja. Ennek a működése azonban gátolt, ha ellen akarunk állni a fájdalomnak. Ilyenkor nagyon feszült, nagyon stresszes állapotban kerülünk és ez adrenalin felszabadulást idéz elő, ami pont ellenkező hatású mint az endorfin.Ha az adrenalin van jelen a szervezetben, az tovább erősíti bennünk a fájdalomérzetet. Ha megpróbálsz belesimulni a méhkontrakciókba, amelyek a "fájásokat" a fájdalomérzetet adják, akkor egy idő után, - ez változó hogy kinek mennyi kontrakciónak kell eltelnie, ahhoz hogy a szervezetben egy pozitív válaszreakció alakuljon ki - az adrenalin hormon helyett az endorfin fog felszabadulni. Ahhoz azonban, hogy ez az endorfin hormon szabadon tudjon áramolni, ahhoz az kell, hogy egy másik hormon, az oxitocin, amely a szeretetnek  és az összetartozásnak a hormonja, az is jelen legyen. Így is érzi az ember a fájdalmat, de az nem olyan erős mintha az adrenalinnal együtt lennénk jelen az egész folyamatban. Tehát,ha félelem, fájdalom, feszültség van bennünk akkor az adrenalin hormon fog velük együtt dolgozni, ami inkább,  hátráltatja a folyamatokat. Hiszen minél jobban fáj nyilván annál jobban befeszül az ember, minél jobban befeszül, annál jobban fél.
Ahhoz azonban, hogy az oxitocin hormon jelen tudjon lenni, ahhoz az kell, hogy a szülő nők biztonságban érezzék magukat. Ezért is van nagyon nagy felelőssége a szülés körül jelen lévő személyzetnek abban, hogy milyen légkört teremtenek a szülő nők körül. Itt szeretném megjegyezni hogy még a várandósság Ideje alatt érdemes kérdéseket feltenni, utánajárni mindannak ami titeket érdekel. Akár a szülési fájdalommal kapcsolatban, akár más témával kapcsolatban, hiszen ezekből fogjátok megtudni azt, hogy a szülésznőnek a szülészorvosnak milyen a hozzáállása a szüléshez. Ez mennyire egyezik a ti elképzeléseitekkel? Ha már a várandósság Ideje alatt kiderül az, hogy ellentétesen gondolkoztok, tehát az, hogy te milyenek szeretnéd megélni a gyermeked megszületését, az nem nagyon talál azonos pontokra, az orvosnak a hozzáállásával vagy az ő munka módszerével, akkor érdemes inkább tovább keresni.Megkeresni azokat a szakembereket, akikben tényleg tudtok bízni, akik mellett majd egy olyan támogató közeg tud titeket körülvenni, ahol ez az oxitocin is szabadon tud áramlani. Már önmagában ez egy nagyon fontos kérdés és látjátok milyen összefüggésben van a szülési fájdalommal is.


A lelki folyamatok figyelembe vétele

A támogató közeghez kapcsolva szeretnék kitérni a szülés lelki folyamataira is. Azt kell mondanom, hogy a kórházi szüléseknél ez sokszor háttérbe szorul. Vagy amiatt, mert nem ismerik el ennek a jelentőségét vagy az idő és a leterheltség miatt, kerül háttérbe. Pedig óriási a szerepe. Hagy idézzek most, számomra két hiteles embert:  Dr. Dékány Ágnes szerint: " A lélek szül, a test csak követi azt! " Dr. Vargha Katalin pedig így fogalmazott: " a nő vagy szül, vagy fél". Én mindkettővel egyetértek. A lélek munkája nem lenne figyelmen kívül hagyható a szülés folyamatából. Tudatalatti szinten megbújnak olyan korábbi, fel nem dolgozott sérelmek, problémák, amelyek ilyenkor utat törnek maguknak és ez le tudja lassítani a szülés előrehaladását 

Ha van lehetősége a szülő nőnek szabadjára engedni az érzéseit, ami lehet, hogy egy jó kiadós sírás formájában jelentkezik, - a sírás, az elengedés egyik formája, a teher, fájdalom ki vagy le tétele - akkor oldódik benne az a gát, ami eddig is ott volt benne, a tudatalattiban. Ehhez azonban kell az a támogató közeg, amely a szülést nem csak biológiai szempontok szerint, hanem pszichológiai vonatkozásban is segíti.


Dr. Dékány Ágnes : " A lélek szül, a test csak követi"   Dr. Varga Katalin : " a nő vagy szül vagy fél..."

Vizualizációs technikák

A fájdalommal való együttműködésben segít ha használjuk a képzelőerőnket, és keresünk az életből, olyan példákat, amik segítenek nekünk az ellazulásban, a megnyugvásban, a "kitárulkozásban", mint pl. egy nyíló virág képe, amely egyes nők számára, a méhszáj tágulásában tud segítségükre lenni vagy a tenger hullámzása, amely a kontrakciók megélésében segíthet.

Teljesen egyedi kinek milyen kép ugrik be ilyenkor, ki mire gondol szívesen.


Masszázs - Aromaterápia

A masszázs az ellazulásban és a fájdalom csökkentésében is tud segíteni. Az illóolajokkal kombinálva nehezebb helyzetekben is jótékony hatású tud lenni. Sokszor a lélekre hatva, olykor észrevétlenül lendíti tovább a szülést.

Itt szeretnék egy érdekes, de fontos összefüggést megosztani veletek. Az arc és váll izmai, reflex kapcsolatban állnak a méhszáj izmával. Ha sikerül a vállakat, lazán tartani, az arc izmait sem feszíteni, a szánkkal mély magánhangzókat mondani: á-ó, - nyújtottan, hogy segítsen minket a lazulásban, - akkor a méhszáj is könnyebben fog tágulni.


Szabad mozgás

A mozgás szabadsága, segíti a baba lefelé haladását a csontos medencében, ezáltal a méhszáj tágulását is támogatja. Nem mindenki szeret, akar sétálgatni fel- alá a vajúdás ideje alatt. Én azt gondolom, mindenki érzi éppen mi az ami a leginkább jól esik számára. Azonban nem érdemes beleragadni sokáig egy - egy testhelyzetbe sem, hiszen a mozgás segíti a szülés előrehaladását.


Meleg borogatás

Leginkább a pocak alsó részén és a deréktájon szokott jól esni a nőknek. Lazít és fájdalmat csökkent.


Zene, éneklés, humor

A relaxációban van leginkább szerepe. Emellett, a fentebb említett reflexkapcsolat miatt a méhszáj tágulásában és ha a zene, éneklés, közös tevékenység tud lenni a dúláddal vagy a férjeddel, akkor ad egy összetartozást élményt is, amikor úgy érzed "Veled vagyunk- nem vagy egyedül".


Ha tetszett a cikk oszd meg másokkal is! 


© 2023 
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el